Začali sme stavať základy nášho slnečného domova

Začali sme stavať základy nášho Slnečného domova

 

Sú chvíle, keď vám v živote nikto neverí. Chvíle, keď jednoducho nemusíte bojovať len s vlastnými pochybnosťami, ale súčasne sa postaviť svojou víziou proti okoliu. Ale potom prídu chvíle, keď postupe kúsok po kúsku, krok po kroku a tehlu po tehle začínate vidieť svoj sen rásť v realite. A to je krásne. Domov pre seniorov Slnečný domov konečne ožíva.

 

Od snov k základom

 

Je tomu pár rokov, kedy som si vysnívala na Slovensku zariadenie pre seniorov, kde nebude hanba ostať bývať. V krásnom mieste, kde človek nájde svoj skutočný domov. V obkolesení prírody, s druhými ľuďmi, s ktorými si porozumie a s kvalitnou starostlivosťou. To, čo je v zahraničí štandardom u nás chýbalo. Takéto sociálne zariadenie bolo potrebné vybudovať. Od základov.

 

Tým nemyslíme len múry, ale aj vystaviť unikátny koncept postavený na skutočnej starostlivosti o seniorov, aby mohli svoju jeseň života stráviť naozaj dôstojne. Cestou k realizácii bola zbierka na takýto projekt s názvom slnečný domov. Práve vďaka nej už dnes začíname stavať základy hrubej stavby.

Miesto pre pokojný život

 

Ideálne miesto pre sociálne zariadenie seniorov sme našli v obci Stará voda. Pokojný pozemok v obkolesení lesov, v tichom prostredí, kde sa má človek okamžite chuť nasťahovať. Vďaka podpore ľudí, ktorých zaujala myšlienka projektu sme sa mohli pustiť do stavby samotného domu pre seniorov a 6. mája 2001 sa nám podarilo začať so stavbou.

 

Už o pár dní sa vidlica bagra opäť zatne do hliny a začnú sa ťahať smerom nahor základy samotnej stavby. Sen o slnečnom a príjemnom bývaní pre našich seniorov tak vďaka dobrým ľuďom začal naberať skutočné kontúry.

 

Náš ciel je dôstojný život

 

Samotný názov Slnečný domov odzrkadľuje myšlienku  izbových jednotiek. To zaručí klientom dostatok súkromia a možností na individuálny život. Zároveň však nebudú tráviť starobu v osamotení. V prírode nájdu oddych, relax s spoločné záujmy aj dostatok pohybu. Jeseň života tak budú môcť prežiť skutočne plnohodnotne.

 

Od základov, ktoré sme dnes začali stavať je však k finálnej realizácii ešte dlhá cesta. Čím úspešnejšia bude naša zbierka, o to skôr budú môcť aj slovenskí seniori prežívať dôchodok na úrovni. Chceme poďakovať všetkým, ktorí mali s nami spoločnú víziu. Aj tým, ktorí neverili, že sa nám to podarí, pretože nám dodávali energiu ísť dopredu, aj keď to nebolo ľahké.

 

Človek neprichádza na tento svet, aby žil len pre seba, ale pomohol aj druhým. My sme sa rozhodli spraviť svet o niečo krajší pre seniorov. Každým dňom sme ďalej. Teší nás, že to, čo vyzeralo ako sen, začína rásť. A preto budeme za každú ďalšiu pomoc nesmierne vďační.  A hlavne naši seniori.

  

Ďalšie články

Staroba nemusí byť jeseňou života

Každý by chcel ostať večne mladý. Lenže zatiaľ sa lekárom ani alchymistom nepodarilo nájsť tabletku večnej mladosti. No podarilo sa nám objaviť recept na prežitie