Staroba nemusí byť jeseňou života

Každý by chcel ostať večne mladý. Lenže zatiaľ sa lekárom ani alchymistom nepodarilo nájsť tabletku večnej mladosti. No podarilo sa nám objaviť recept na prežitie krásnej staroby. Už starí indiáni hovorili, že staroba je korunou života. V modernom svete si však starí ľudia často nevedia nájsť svoje miesto. A práve to sme sa rozhodli zmeniť.

Človek by na staré kolená nemal byť sám. A hoci telo už neslúži dokonale, nikto nechce ostať sám, opustený v izbe paneláka a čakať, že raz za čas ho prídu pozrieť deti aj s vnúčatami. Odísť do súčasných stacionárov pre seniorov je pre mnohých utrpenie.

Poviem vám úprimne, mnohé som navštívila a nechcela by som v nich bývať ani ja. Pripomínajú skôr nemocnicu alebo internát, jednoducho to nie je miesto, kde by ste chceli stráviť posledné roky života.

Náš štát žiaľ na starých ľudí nemyslí. Nevytvára podmienky, aby mohli jeseň života stráviť na krásnom mieste, kde pocítia, že nie sú okoliu na príťaž, ale budú šťastní. Dokonca možno objavia to, po čom celý život snívali.

Pokoj v prírode, pri potoku, v družnej atmosfére a v spojení s priateľmi. Kde sa o nich postarajú ak to budú potrebovať, ale nebudú mať pocit, že sú niekomu na príťaž.

Dnes je veľmi ťažké, aby v modernom svete ostali deti doma a starali sa o starého príbuzného. Avšak čo môže byť krajšie, ako dať starým ľuďom miesto, kde nájdu samých seba. O nič neprídu. Rodina ich bude chodiť pozerať, no oni budú žiť v pokoji, v spojení s prírodou a v šťastí.

Nehovorím to len tak. Dlhé roky som pracovala ako ošetrovateľka v zahraničí. Videla som starých ľudí, ktorí žili v malých centrách, pripomínajúcich domčeky v lese. Šťastných, plných života, spokojných, že na staré kolená môžu žiť naozaj slobodne, v pokoji a v krásnom prostredí. A videla som aj starých ľudí v našich domovoch sociálnych služieb so smutným pohľadom a otázkou v očiach, čo s nimi bude ďalej.

Preto som sa rozhodla zmeniť systém sociálnej starostlivosti na Slovensku.

Máme krásny pozemok, na ktorom staviame základy nového stacionáru pre seniorov. Chcem im ponúknuť miesto, kam by radi chodili na chatu, ale môžu tu ostať. Budú sa môcť starať o zvieratá, chodiť do prírody, ostanú socializovaní a s nárokom na súkromie.

Nebudú cítiť, že sú zbytoční, ale budú šťastní. Starý človek si zaslúži úctu, pozornosť a lásku. To všetko je hlavnou myšlienkou Slnečného domova. Nie vždy je však jednoduché začať meniť pohľad ľudí na spoločnosť. No ja verím, že sa to dá. Niekedy stačí malé semienko nápadu, z ktorého rozkvitne krásny čin.

Začíname. Potešíme sa každej finančnej pomoci. Nikdy neviete, kedy raz budete potrebovať starostlivosť vy alebo vaši príbuzní. No namiesto do klasického domova sociálnych služieb budete mať možnosť stráviť starobu inak. Lepšie, v šťastí, s láskou, v harmónii s prírodou.

Pokojne mi zavolajte a poviem vám viac. Moje číslo je  0902 042 879. Ak chcete myšlienku Slnečného domova podporiť finančným darom, budem vám nesmierne vďačná za všetkých ľudí, ktorí v ňom nájdu priestor na dôstojný život v starobe. Prikladám číslo účtu občianskeho združenia, ktoré Slnečný domov už začalo realizovať.  SK98 7500 0000 0040 2526 4609. Ďakujeme za každé euro. Spoločne môžeme zmeniť svet aj pohľad na starobu.

Ďalšie články